Jak dobrze wybrać klawiaturę do laptopa?

Klawiatura laptopa zazwyczaj nie zaprząta myśli kupującego nowy sprzęt w stopniu równym co inne cechy notebooka. Bardziej interesujemy się komponentami takimi jak procesor, pamięć RAM, karta graficzna, dysk twardy, czy też matryca. Tymczasem klawiatura laptopa jest elementem, z którym mamy największą interakcję w laptopie podczas pracy. Od tego w jaki sposób funkcjonują klawisze, jaki jest ich układ, skok, miękkość, wydawany dźwięk i szybkość działania zależy komfort użytkowania laptopa. Co więcej, w przypadku, gdy klawiatura nie przypadnie nam do gustu, niewiele da się z tym już zrobić. Nie da się wymienić jej na zupełnie inaczej działający model, tak jak byłoby to możliwe w przypadku komputera stacjonarnego PC. Możemy co najwyżej zaopatrzyć się w dodatkową klawiaturę zewnętrzną, ale to rozwiązanie nie będzie spełniało podstawowego założenia komputera przenośnego jako urządzenia, które zapewnia nam wygodę pracy bez żadnych dodatkowych, zewnętrznych akcesoriów.

Jakie cechy powinna posiadać dobra klawiatura do laptopa?
Ci z nas, którzy często „przesiadają się” z komputera na komputer wiedzą o tym doskonale, że potrzeba czasu, aby przywyknąć do innego układu klawiatury niż ten, na którym dopiero co się pracowało. W zależności od producenta i modelu laptopa (m.in. klawiatury Acer, Apple MacBook, Asus, Dell, HP Compaq, Toshiba, Samsung, Sony Vaio) spotykamy się z różnymi rozwiązaniami w zakresie układu klawiszy podstawowych, klawiszy klawiatury numerycznej, funkcyjnych i dodatkowych. Oczywiście podstawowy układ klawiszy A- Z pozostaje ten sam dla określonego regionu (np. układ programisty QWERTY w Polsce), natomiast pewna dowolność istnieje w przypadku klawiszy funkcyjnych (F1 – F12), Home, End, CTRL, ALT, Page Up/Down i wywołujących inne zaplanowane przez producenta funkcje, jak np. funkcje sterowania mediami, podświetlenia ekranu i klawiatury, głośności, włączania i wyłączania laptopa. To właśnie niuanse w układzie klawiszy mogą spowodować, że będzie trudno nam przyzwyczaić się do nowej klawiatury i praca na laptopie stanie się mniej efektywna, a z czasem nawet irytująca. Zwróć uwagę na podstawowe cechy klawiatury przed zakupem laptopa.

Układ klawiszy

Producenci laptopów muszą niekiedy iść na kompromis planując układ klawiatury. Zwłaszcza w przypadku niewielkich laptopów, o matrycach 13 cali i mniejszych, mogą zdarzyć się rozwiązania, które nie przypadną Ci do gustu, i z którymi nie będziesz czuł się „naturalnie”. Do takich rozwiązań można zaliczyć:

 • Mniejszą od sześciu liczbę rzędów klawiszy – znaną z powszechnie stosowanych klawiatur „pełnowymiarowych”.
 • Wywoływanie funkcji klawiszy Home, End, PgUp, PgDn poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy – w ten sposób ogranicza się liczbę klawiszy na klawiaturze, ale powoduje to także, że często korzystające z tych funkcji osoby będą musiały wykonywać wiele dodatkowych ruchów podczas pisania na klawiaturze. Na niektórych klawiaturach możemy tych klawiszy w ogóle nie odnaleźć.
 • Przycisk dedykowany funkcji zrzutu ekranu „Prt Sc”. Zwróć uwagę, czy nie zabrakło go na klawiaturze laptopa, zwłaszcza gdy często kopiujesz widok swojego ekranu do schowka.
 • Klawisze Ctrl i Alt – zazwyczaj znajdziemy je zarówno po lewej jak i po prawej stronie klawiatury. Może się jednak zdarzyć, że nie będzie ich po prawej stronie, ponieważ tą parę zazwyczaj się pomija, chcąc zaoszczędzić miejsce na klawiaturze.
 • Rząd klawiszy funkcyjnych F1-F12 – widoczny jest trend traktowania tych przycisków jako klawiszy drugiego wyboru, czyli wymagających użycia z jednocześnie wciśniętym klawiszem Fn na klawiaturze. Jako pierwszy wybór pod klawiszami F1-F12 umieszcza się funkcje specjalne, takie jak regulowanie jasności ekranu i podświetlenia klawiatury, sterowania mediami i głośnością (np. klawiatury modeli Apple MacBook, Lenovo ThinkPad). Szczególny problem może to stanowić dla użytkowników, którzy korzystają z takich opcji jak Alt+F4 do zamykania okien. W takim wypadku można sprawdzić jeszcze, czy istnieje opcja w BIOS komputera zamiany między funkcjami F1-F12 a funkcjami dodatkowymi. W komputerach Lenovo ThinkPad możemy natrafić na klawisz „FnLk” przełączający to w wygodny sposób.
 • Niepełnowymiarowe klawisze. W przypadku małych laptopów możemy także napotkać klawisze, które mają połowę rozmiaru zwykłych klawiszy. Może to czasem być problemem dla osób przyzwyczajonych do pełnowymiarowego Shift, Enter, Backslash, Backspace.

Jakość klawiatury i praca klawiszy

Na klawiaturze pracujemy poprzez dotyk, tak więc odczucia jakie mamy w związku z tym mogą powodować miłe bądź mniej miłe doznania. Jest to jeden z powodów, dla których osoby dużo piszące na klawiaturze nie powinny wybierać laptopa jedynie po specyfikacji technicznej i zdjęciu. Warto jest go przetestować w realnej sytuacji, na przykład w sklepie komputerowym, gdzie notebook jest dostępny na eskpozycji. Jeżeli nie ma takiej możliwości, warto odnieść się przynajmniej do recenzji laptopa zawierającej ten aspekt, napisanej przez niezależnego i doświadczonego autora. Na co zwraca się uwagę oceniając jakość pracy na klawiaturze?

 • Elastyczność całej klawiatury, czyli jej tendencja do uginania się pod zwiększonym naciskiem. Jeżeli wyczuwamy, że klawiatura zapada się pod mocniejszym naciśnięciem klawisza, nie jest to dobry znak świadczący o jej jakości. W takim przypadku możesz obawiać się, że z czasem będzie ona bardziej wadliwa, a i pisanie na takiej klawiaturze nie jest zbyt przyjemne i może powodować literówki.
 • Skok klawiszy. Jest to parametr określający drogę, jaką klawisz musi przebyć ze stanu spoczynku do pozycji pełnego wciśnięcia. Smukłe laptopy mają zazwyczaj niski skok klawiszy, co nie oznacza jednak, że nie będą one gwarantowały wygodnej pracy. W dużej mierze zależeć to będzie od osobistych preferencji, ponieważ dla niektórych osób praca na bardzo niskiej klawiaturze może powodować dyskomfort spowodowany brakiem pewności co do tego, czy klawisz został wciśnięty, czy też nie, a także powodować częstsze literówki niż na „wyższej” klawiaturze.
 • Amortyzacja klawiszy. Podobnie jak wyżej, do osobistych przekonań można odwoływać się w przypadku kolejnej cechy klawiatury, a mianowicie „miękkości” klawiszy. Klawisze lepiej zamortyzowane pozwolą dłużej pisać bez zmęczenia, ale mogą nie dawać oczekiwanych odczuć pracy z klawiaturą, jeżeli będą zbyt ciche i bez dobrze wyczuwalnego stuknięcia.
 • Faktura i kształt klawiszy. Wbrew pozorom mogą to być dość istotne cechy klawiatury, które różnią się w zależności od producenta i modelu laptopa, a mają wpływ na odczucia użytkownika z każdym dotknięciem klawiszy. Inne cechy mają klawisze gładkie z połyskiem, a inne klawisze z fakturą (delikatnie chropowate). Klawisze gładkie będą szybciej nosiły ślady tłuszczu od naszych palców niż klawisze z teksturą. Można także jeszcze spotkać się z profilowaniem klawiszy tworzącym kształt „miseczki”, dzięki czemu nasze palce łatwiej odnajdują centralny punkt przycisku (np. niektóre klawiatury Lenovo ThinkPad).

Inne cechy klawiatur, na które warto zwrócić uwagę.

 • Klawiatury w laptopach coraz częściej charakteryzują się „wyspowym” ułożeniem klawiszy, co oznacza, że między poszczególnymi przyciskami mamy pozostawioną dodatkową przestrzeń. Estetycznie może to sprawiać nawet dobre wrażenie, choć wprawdzie nie ma to dodatkowego, pozytywnego wpływu na ergonomię. Czasem może być nawet tak, że wygodniej będzie pisać nam na klawiaturze o większych przyciskach, a z mniejszymi odstępami pomiędzy nimi.

 • Podświetlenie klawiatury. Klawiatura może być podświetlana diodą, która rzuca światło na klawisze od góry, umieszczona w okolicy matrycy laptopa, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są diody umieszczone pod klawiszami. To bardzo wygodne rozwiązanie pozwala używać klawiatury przy niskim oświetleniu, ale zwróć uwagę, żeby była także możliwość regulowania natężenia światła.

 • Klawiatura numeryczna. W mniejszych laptopach (poniżej 15 cali) zazwyczaj nie mieści się już pełnowymiarowa klawiatura numeryczna. W laptopach w jednym z najpopularniejszych formatów 15.6″, i większych, raczej na pewno będzie już obecna. Klawiatura numeryczna w laptopie będzie bardzo pomocna na przykład w pracy z arkuszami kalkulacyjnymi.
 • Elementem który towarzyszy klawiaturze, choć nie jest jej częścią, jest touchpad, który zastępuje mysz podczas nawigowania kursorem po ekranie. Zwróć uwagę, aby touchpad był w miarę duży, odpowiednio czuły na dotyk, a klawisze pełniące rolę lewego i prawego przycisku myszy działały z odpowiednim stopniem twardości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright SwiatLaptopa.pl 2019
Tech Nerd theme designed by Siteturner