Kochanie, utopiłem laptopa … Czyli o tym, jak ratować laptopa po zalaniu.

Jedną z dość częstych przyczyn wizyt w serwisie komputerowym są zalania klawiatury laptopa różnymi płynami. Każdego może spotkać taki przykry wypadek, warto jest więc wiedzieć, jak postępować tuż po fakcie, a czas odgrywa w tym przypadku dużą rolę.


Woda z elektroniką nie stanowią zgodnej pary. Woda może uszkodzić delikatne elementy elektroniczne i nawet doprowadzić do porażenia prądem w przypadku niezachowania ostrożności. Tuż po przypadku zalania laptopa należy w możliwie krótkim czasie wykonać serię działań ograniczających szkodę, a następnie doprowadzić laptopa do stanu, w którym możemy zaryzykować jego ponowne uruchomienie i oszacowanie ewentualnych strat. Rozmiar problemu zależeć będzie także od rodzaju płynu. Mniejszy problem będzie stanowiło zalanie czystą wodą, niż kawą i napojami słodzonymi. Od tego będzie także zależało dalsze postępowanie i zabiegi związane z chociażby oczyszczaniem notebooka.

Twoja reakcja w przypadku zalania klawiatury laptopa powinna być szybka, zwłaszcza jeżeli ilość płynu jest znacząca (więcej niż pojemność łyżki). Wykonaj te czynności odpowiednio w kolejności:

Natychmiast wyłącz laptopa

Nie czekaj na zamknięcie systemu operacyjnego, najlepiej przytrzymaj przycisk włączenia/wyłączenia – w większości przypadków po kilku sekundach twój laptop zostanie natychmiast wyłączony.

Odłącz zasilacz, jeżeli jest podpięty

Osusz laptopa

Ściągnij suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym tyle płynu ile uda się z klawiatury i obudowy laptopa.

Odłącz baterię laptopa

Obróć laptopa do góry nogami i odłącz baterię, jeżeli jest taka możliwość. Miej na uwadze, żeby nie trząść laptopem i nie odwracać go na wszystkie strony. Aby obrócić laptopa do góry nogami, przechyl go delikatnie na jedną stronę.

Odłącz peryferia

Odłącz wszelkie urządzenia peryferyjne z portów USB i innych, takich jak mysz, pendrive, inne kable i karty rozszerzeń.

Odstaw laptopa do wyschnięcia

Umieść laptopa na ręczniku w pozycji otwartej, w kształcie litery V (matrycą i klawiaturą w kierunku podłogi). W zależności od ilości wylanego płynu pozostaw go w ten sposób na kilka godzin, a najlepiej na całą dobę, aby wysechł.

Przetestuj laptopa po wyschnięciu

Po wysuszenia laptopa nadszedł czas na ponowne umieszczenie baterii i próbę uruchomienia notebooka.

Jeżeli komputer po osuszeniu i włączeniu zachowuje się nietypowo, masz dwie opcje – próbę samodzielnego rozkręcenia laptopa, aby oczyścić jego komponenty z zanieczyszczeń, i w razie potrzeby wymianę klawiatury laptopa (na przykład po zalaniu słodkim napojem), bądź też oddanie laptopa do profesjonalnego serwisu. W kolejnym wpisie zaprezentujemy jak podejść do oczyszczania komponentów laptopa i jakich środków do tego używać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright SwiatLaptopa.pl 2019
Tech Nerd theme designed by Siteturner