Rozdzielamy fakty od mitów na temat baterii do laptopów, smartfonów i tabletów.

Ostatnia dekada przyniosła spektaktularny rozwój technologii mobilnych, niemal każdy z nas jest użytkownikiem laptopów, tabletów, smartfonów, żeby wymienić tylko te najpopularniejsze urządzenia. Jedyne co nie zmieniło się w równie znaczący sposób co rozwój mocy obliczeniowej, pojemności pamięci, jakości matryc wyświetlaczy, to źródło zasilania. Polegamy na technologiach budowy ogniw baterii znanych od wielu lat. Istnieją pewne zalecenia w użytkowaniu baterii, które różnią się w zależności od ich typu. Warto je znać, aby właściwie zadbać o ich kondycję. Baterie przechodzą naturalny cykl życia i starzenia się. Po pewnym czasie każda bateria wymaga wymiany na nową, jednakże wiele zależy od użytkownika, jak szybko ten czas nadejdzie.

W jaki sposób użytkować baterię w zależności od jej typu?

W obiegowej opinii krąży kilka mitów, które warto rozpoznać i unikać błędów, które w konsekwencji skracają czas użytkowania baterii w laptopie, smartfonie, czy tablecie. Jednym z nich jest zalecany sposób rozładowywania. Często słyszy się, że baterię należy rozładowywać do końca, tymczasem zalecenie to dotyczy starszego typu ogniw, opartych na niklu, nie używanych już praktycznie w nowoczesnych urządzeniach.

Efekt pamięci baterii

Negatywny wpływ tak zwanego efektu pamięci baterii na jej pojemność dotyczy wyłącznie baterii niklowo-metalowo-wodorkowych (NiMH) oraz niklowo-kadmowych (NiCd). Aby uniknąć tego efektu należy rozładowywać taki akumulator od 100% aż do 0%. Jednak nowoczesne urządzenia korzystają z akumulatorów litowo-jonowych (Li-Ion) oraz litowo-polimerowych (Li-Poly), w których rozładowywanie do 0% wyrządza jedynie szkodę. Jako zasadę należy przyjąć, że rozładowywanie baterii Li-Ion oraz Li-Poly powinno przebiegać w cyklach płytkich, to znaczy zazwyczaj od 100% do 70%-40%, a minimalnie do 20%.

Naładowanie baterii do 100%, a następnie rozładowanie do 50% i ponowne naładowanie do 100% liczy się jako jeden cykl ładowania. Częste i płytkie rozładowywanie baterii może z czasem prowadzić do dezorientacji systemu laptopa szacującego czas pracy laptopa na baterii aż do momentu jej całkowitego rozładowania. Z tego względu producenci laptopów zalecają wykonywanie okresowo tzw. procesu kalibracji baterii, sprowadzającego się do całkowitego naładowania i rozładowania akumulatora, aby laptop mógł uzyskać informację na temat jego realnej pojemności.

Wysoka temperatura może zniszczyć baterię, tak samo jak  bardzo niska.

Każde urządzenie podczas realizowania wymagających zadań (np. grania w gry, wykonywania większych obliczeń) generuje większe ilości ciepła. Baterie w laptopach, smartfonach i tabletach znajdują się w zamkniętej obudowie, w pobliżu grzejącej się elektroniki. Wysoka temperatura oddziałująca na akumulator prowadzi do obniżenia jego pojemności i szybszego zużywania się. Dlatego też, jeżeli pracujesz na laptopie przez większość czasu podłączonym do zasilacza, możesz rozważyć wyjęcie baterii.

Na pewno dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w podkładkę chłodzącą, która wprowadza wentylację pod obudowę laptopa, a dodatkowo może być wyposażona w wentylator odprowadzający nadmiar ciepła. Niektóre typy baterii do laptopów o zwiększonej liczbie ogniw (i przez to także większej pojemności) mają nadany kształt stanowiący naturalną „podstawkę”, unosząc tym samym obudowę laptopa ponad powierzchnię biurka i usprawniając wentylację. Szeroki wybór baterii High Capacity (o zwiększonej pojemności) znajdziesz w sklepie z bateriami i częściami do laptopów maxforpower.pl

Poza sytuacjami, gdy urządzenie jest włączone i grzeje się w wyniku pracy są jeszcze takie, kiedy baterii może doskwierać wysoka temperatura otoczenia. Laptop pozostawiony w nagrzanym samochodzie latem, telefon położony na pełnym słońcu – to są bardzo szkodliwe warunki dla baterii zamkniętych w tych urządzeniach.

Wysokie temperatury to jedno, ale także niskie temperatury skrócą życie baterii. Nie przechowuj baterii w zamrażarce, nie narażaj swoich urządzeń na pracę w bardzo niskich temperaturach – są one szkodliwe zarówno dla elektroniki, jak i dla matryc i baterii.

Jeżeli już przechowywać baterię, to nigdy rozładowaną do 0%

Jak już wiesz, Twoja bateria nie powinna być rozładowywana do końca. Jeżeli tak się zdarzy, naładuj ją możliwe jak najszybciej. Jeżeli wyciągniesz baterię z urządzenia, aby ją przechowywać, zwróć uwagę, żeby bateria miała około 50% stanu swojej pojemności. Pamiętaj, że bateria w sposób naturalny rozładowuje się z czasem, nawet nie będąc używaną, tak więc po kilku tygodniach lub miesiącach powinno się przechowywaną baterię ponownie naładować i rozładować do około 50%.

Ważne, aby baterii nie przechowywać także w stanie pełnego naładowania, co również spowoduje z czasem utratę jej pojemności.

Kupując nową baterię upewnij się, że jej data produkcji nie jest starsza niż kilka miesięcy, chyba że masz pewność, że sprzedawca dba o optymalne warunki składowania baterii. Sklepy takie jak maxforpower.pl, specjalizujące się w obrocie bateriami do laptopów, zachowują wszelkie warunki właściwe do składowania baterii, a ich daty produkcji nigdy nie są zbyt dawne, aby dostarczone baterie miały swój pełny potencjał dla nabywcy.

Twój laptop jest stale podłączony do zasilacza? OK., z małym ale…

Często pojawiające się pytanie w kontekście dbania o baterię w laptopie dotyczy tego, czy komputer może być na stałe podpięty do zasilania z założoną w nim baterią. Wielu z nas korzysta z laptopów bardziej jak z komputerów stacjonarnych, okazjonalnie odłączając je od zasilania. Generalnie nie jest to sytuacja szkodliwa dla baterii o ile zachowamy pewne zasady, o których była już tutaj mowa, czyli nie będziemy doprowadzać do przegrzania (np. poprzez zastosowanie podkładek chłodzących ) i raz na jakiś czas pozwolimy baterii na rozładowanie się do kilkudziesięciu procent jej pojemności. Najgorszą sytuacją byłoby pozostawienie baterii stale naładowanej do 100% w warunkach wysokiej temperatury.

Jak długo będzie żyć Twoja bateria?

Tak jak ludzki czas życia mierzy się latami, tak czas życia baterii mierzy się najczęściej cyklami ładowania. Zazwyczaj producenci deklarują, że 80% pojemności baterii powinno pozostać jeszcze po około 300 do 500 wykonanych cyklach. Po tym czasie bateria wciąż będzie przechowywała energię, ale już na dużo niższym poziomie. Dbając o dobre warunki funkcjonowania baterii możesz przedłużyć jej życie. A wybierając nowy akumulator, kieruj się zasadą nie najniższej ceny, lecz doświadczeniem, uczciwością i profesjonalizmem sprzedawcy. Niestety ci ostatni często liczą na nieświadomość klienta i osiągają wyższe zyski kosztem oferowania mu baterii o zaniżonej pojemności. Na pewno warto jest rozważyć baterie marki max4power, z gwarancją pojemności, świeżości i z zapewnioną fachową obsługą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright SwiatLaptopa.pl 2019
Tech Nerd theme designed by Siteturner